PIKC Rigas Valsts tehnikums

Rīgas Valsts tehnikums

Balvu teritoriālā struktūrvienība

Ciemos pie malēniešiem

Šodien varam tikai apbrīnot  Latvijā  dzīvojošo cilvēku darbīgumu un radošumu!

Par to kārtējo reizi pārliecinājās Rīgas Valsts tehnikuma Balvu teritoriālās struktūrvienības audzēkņi un pedagogi, viesojoties Alūksnes novadā (Malēnijā).

7. jūnija rīts brīnišķīgi saulains, pie debesīm neviena mākonīša, diena solās būt ļoti karsta.

Ko gan mēs neesam redzējuši Alūksnē? Ar ko mūs var pārsteigt?

Alūksne un Balvi – kaimiņu pilsētas!? Šādi jautājumi tika  uzdoti visu ceļu.

Redzētais un dzirdētais pārsteidz ik uz soļa. Vispirms apmeklējām Alūksnes dabas muzeju un apskatījām Eiropā lielāko minerālu kolekciju. Interesi izraisīja dažādu akmeņu atbilstība horoskopa zīmēm.

Varēja apskatīt Latvijā dzīvojošo  putnu un dzīvnieku izbāzeņus ,  kā arī interaktīvajā spēlē noklausīties dažādu putnu dziesmas. Interesi izraisīja arī gliemežvāku kolekcija. Bijām pārsteigti, ka tas ir ģimenes darbs, ka paši vāc eksponātus, ceļojot pa visu pasauli. Katru gadu  ekspozīcija tiek papildināta .Vai tas atmaksājas? Protams, ka nē! Bet tas ir sirdsdarbs .Viņi prot dalīties ar citiem ! Viss savāktais ir uzlikts apskatei .Brauciet, skatieties, mācieties! Un mēs uzzinājām ļoti daudz.

Tad mūs ceļš veda uz Jaunlaicenes muižu. Tur mēs iepazināmies ar malēniešu tradīcijām, mācījāmies runāt malēniešu izloksnē. Uzzinājām, ka par malēniešiem sauca tos ,kuru dzīvoja tālāk no muižām. Un malēnieši bija ne tikai Latgalē, bet arī Kurzemē, Zemgalē, Vidzemē. Pašiem par pārsteigumu uzzinājām,  ka Balvu novadā dzīvojošie arī ir malēnieši,  jo mums ir lauztā intonācija, un to ir ietekmējusi mūsu kaimiņu – igauņu valoda. Ēdām arī zemnieku zupu, cepām uz iesmiem raudzētu maizi pēc zemnieku modes. Bija interesanti un garšīgi. Klausījāmies ģides stāstījumā un apbrīnojām cilvēku uzņēmību, patriotismu un lepnumu par savu valodu, vietu un darbu, ko dara. Un tas atkal bija entuziastu radīts pārsteigums, kas naudas izteiksmē nav izsakāms. Atkal - brauciet, skatieties, mācieties!

’’Latvijas skolas somas’’ ietvaros audzēkņiem ir dota lieliska iespēja iepazīt Latviju.

Paldies!